Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Bildirisiİ (MART 2009)


8 mart 2009 Dünya Kadınlar Günü                                                             

BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

            8 Mart 1857 de insanca bir yaşam için, eşit işe eşit ücret talebi ile greve giden işçi kadınların başlattığı mücadele bugün de sürüyor. Sömürünün, ayrımcılığın, şiddetin, savaşların, yoksulluğun sürekli arttığı günümüzde, biz kadınlar sesimizi duyurmak, taleplerimizi kazanmak için mücadeleye devam ediyoruz. Bu mücadelede biz görme özürlü kadınlar da varız. Çünkü geleneksel anlayışın ve önyargıların etkisiyle bizi toplumun “Aciz, işe yaramaz, zavallı” görmesini istemiyoruz. Toplumsal cinsiyetin kadına yüklediği ev işi, çocuk bakımı gibi rolleri biz görme özürlü kadınların yerine getiremeyeceği anlayışı hakimdir. Bu rollerin kadına özgü olmadığını kabul etmemize karşın, kendimizi kabul ettirmek için yerine getirmek zorunda kalıyoruz. Bizler, çocuğu olmayan kadınların kuması olmak istemiyoruz. Özrümüzden dolayı yaşlı, entelektüel düzeyi düşük kişilerle zorla evlendirilmek istemiyoruz. Bizler özgürce beyaz baston kullanarak sokağa çıkıp rahatça yürümek istiyoruz. Sokakta yürürken, “Niçin yalnız yürüyorsun? Sahibin yok mu” gibi aşağılayıcı ifadelere maruz kalmak istemiyoruz. Çocuğumuzu doktora götürdüğümüzde, bize yardım etmek adına çocuklarımızın sahiplenilmesini istemiyoruz. Görme özürlü erkeklere oranla eğitim, sosyal ve duygusal yaşamda daha fazla engelle karşılaşıyoruz.

            Medyada, ödül almış filmlerde bile görme özürlü kadınlar, kendi özbakım becerisini yapamayan, banyo yaparken bile başkasına ihtiyaç duyan, özründen dolayı kendini aşağı gören rollere büründürülüyor.  Bunu izleyen halkımız bizi filmlerde gördüğü gibi kabul ediyor. Bu tür filmlerin gösterimden kaldırılmasını istiyoruz.

            Yukarıda saydığımız, yaşadığımız sorunların yalnızca küçük bir bölümü. Biz bu sorunların ancak görme özürlü kadınların bir araya gelmesi, örgütlenmesi ve birlikte mücadele etmesi ile aşılacağına inanıyoruz.

            Savaşlarda sakat kalan kadınların bizim sayımıza eklenmesi önemli bir sorundur. Irak’ta, 3 Mart 2007’de idamı istenen emperyalizme karşı direnen üç kadının mücadelesi de bizim mücadelemizdir. İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırılarla üzerine bomba yağdırılarak sakatlanan ve öldürülen kadınların sorunları da bizim sorunumuzdur.

           

            Yaşasın görme özürlü kadınların haklı ve onurlu mücadelesi.

                                   YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI.      

                                                                       

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay