Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

BASINA VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE


Ardahan Belediye Başkanı Sayın Faruk Demir’in engellilerle ilgili yaptığı talihsiz açıklamayı kınıyoruz!

Basından öğrendiğimize göre, Ardahan Belediye Başkanı Sayın Faruk Demir kaldırımları denetlediği sırada bir yurttaşın engelli yolunu sorması üzerine Başkan ‘Her yer bitti engelli mi kaldı? Şeklinde cevap vermiştir.  Engelli yolu veya soruyu soran vatandaşın ne amaçla sorduğu bir yana Başkanın verdiği cevap gerçekten düşündürücü ve engellileri yaralayıcıdır.  Ülkemizin taraf olduğu  Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, öncelikle engellilerin diğer yurttaşlarla eşit görülmesi, bu eşitliğe ulaşılabilmesi için gerekli hakların ve bu arada erişilebilirlik hakkının yerine getirilmesini öngörmektedir. Bu yaklaşımıyla Başkan engellilerle ilgili konuları geri plana atmak niyetinde olduğunu söylemiş olmaktadır. “ Biz onların elinden tutar götürürüz” yaklaşımı ise tipik bir korumacı yaklaşımı ifade etmektedir ve çağ dışıdır. Bu şekilde engellilerin sürekli muhtaç durumda olmalarını yeğleyen bir yaklaşıma inandığını istemese de ifade etmiş olmaktadır. Oysa, böyle bir soru ne amaçla sorulmuş olursa olsun, kamu hizmetini yürütenlerin ve belirli makam ve mevkide bulunanları n söylem ve eylemlerinde daha dikkatli ve yapıcı olmaları gerekmektedir.
Kaldı ki bu tür ifade biçimleri maalesef yabancısı olmadığımız bir durumdur. Zamanın Çalışma Bakanı “Sağlamlara iş buldum da sakatlar mı kaldı” dememiş miydi?  Aynı şekilde bir Milli Eğitim Bakanı “Sağlamları eğittik de sakatlar mı kaldı?” Şeklindeki  ifadelerin sanki devamı  gibi Sayın Belediye Başkanı bu ifadeyi kullanmakta herhangi bir sakınca  görmemiştir.

Derneğimiz bu şekilde düşüncelere sahip makam ve mevkiine bakılmaksızın tüm yurttaşları engellilerle ilgili söyleyecekleri sözlerin, takınacakları davranış biçimlerinin nereye varacağını düşünerek hareket etmeleri konusunda uyarmayı  üzerine düşen bir kamusal görev olarak görmektedir.
Altınokta Körler Derneği Genel Merkezi olarak Sayın Belediye Başkanını özür dilemeye davet ediyoruz.  Eğer 15 gün içerisinde Sayın Başkan  tüm engellilerden özür dilemediği takdirde hakkında ayrımcılık ve ötekileştirmeden dolayı  Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.
Kamuoyuna ve basına saygıyla duyurulur.

Altınokta Körler Derneği Genel Merkezi  Adına Genel Başkan
Av. Fermani Kurtel

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay