Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

Kibele Altınokta Kadın Bülteni Basın Bildirisi (MART 2009)


11 Mart 2009

Değerli Basın Mensupları

 

 

            Bilindiği gibi kadınlar tüm dünyada ve ülkemizde kişisel, siyasal toplumsal ve ekonomik açıdan birçok hak ihlallerine maruz kalmaktadırlar. Evrensel ve toplumsal boyutları olan bu hak ihlalleri karşısında kadınlar güçlerini bir araya getirerek haklarını aramak ve seslerini duyurmak için çeşitli mücadele yöntemleri geliştirmektedirler.

Engelli kadın olmak hem cinsiyet hem de engellilik nedeniyle çifte hak ihlaline ve çifte ayrımcılığa maruz kalmak anlamına gelmektedir.

 

Derneğimizin, yurdumuzun yedi bölgesine dağılan 34 şubesi bulunmaktadır. Altı bini aşkın üyemizin yüzde yirmisini görme engelli kadınlar oluşturmaktadır.

           

Altınoktanın Sesi adlı yayın organımız Aylık olarak çıkarılıp 22 yıldan beri üyelerimizin hizmetine sunulmaktadır. Ancak bu dergi; genel olarak körlükle ilgili konulara değindiği için doğaldır ki kadın sorunlarını özel bir gündem olarak kapsamamaktadır.

           

Bugüne kadar görme engelli kadınlarla ilgili çeşitli paneller, konferanslar hatta kurultaylar düzenlenmiştir. Bu faaliyetlerin sonucu olarak görme engelli kadınların sesinin daha yüksek bir yerden duyurulma ihtiyacı doğmuştur.

           

İşte yukarıda belirttiğim bu gerekçelerle görme engelli kadınları daha da bilinçlendirmek, üyelerimizin kadın bakışı konusundaki duyarlılıklarını artırmak ve topluma kendimizi tanıtmak amacı ile  Kibele Altınokta Bülten adlı içe dönük ve ücretsiz bir yayın organı çıkarılmasına karar verilmiştir. Bültenimiz üç ayda bir sesli olarak cd şeklinde çıkarılacaktır. Yasal haklar, sağlık, lider kadınlar, mücadele ile başaranlar, başarıya imza atanlar, kadın gündemi, çalışma yaşamında kadın, kadın örgütleri, konuşan kalemler, ipek sesleniş gibi köşeler ve üyelerimizin yazılarından oluşmaktadır.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin yer aldığı bu ay içerisinde Kibele Altınokta Bülteninin kadın mücadelesine ışık tutmasını diliyor, bu bülteni engelli kadınlara armağan ediyoruz. Tüm engelli kadınların yararlanması için kamuoyuna duyurulması yönünde siz değerli basın mensuplarının katkı sunması beklentilerimizi belirterek saygılar sunarız.

 

Bültenin hazırlanmasında emeği geçen ekibime özellikle teşekkür ediyorum.

 

Aramıza Hoş Geldin

Kibele Altınokta Bülten

 

 

 

Altınokta Körler Derneği

Genel Merkezi 

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay