Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

David Blunkett'ın Hayatı


 

                        DAVID BLUNKETT’ın Hayatı

 

                        İngilizce kaynaklardan türkçeye çeviren: Halil Köseler

 

                        David Blunkett 6 Haziran 1947’de İngiltere’nin Shefield şehrinde doğdu. Doğuştan görme özürlüydü. 4 yaşında yatılı olarak Shefield Körler Okuluna verildi. İlk öğrenimini bu okulda tamamladı. Kendisini Breyl yazıyla okuma yazma konusunda oldukça iyi düzeyde yetiştirdi. Öğretmenleri onun bir piyano akortçusu olmasını istiyordu. Spora karşı ilgisi vardı. Yapabileceği bütün spor etkinliklerine aktif olarak katıldı. 12 yaşında Royal Normal College For The Blind (Krıliyet Körler Kolejine girdi. Bu okulu bitirdikten sonra doğduğu şehir olan Shefield’e geri döndü ve gündüzleri çalışarak akşamları eğitimini sürdürdü. Bu sırada ekonomi, politika ve ekonomi tarihi üzerinde A derecesinde sertifikalar aldı. Daha sonra Shefield üniversitesinin siyasi teriler ve kurumlar bölümünü kazandı ve onur derecesiyle mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında onu istediği yerlere götürüp getirmek için Ruby adlı bir rehber köpek yetiştirildi. Üniversiteden sonra Barnsley College of Technology (Banrnsley teknoloji kolejinde sağlık,, güvenlik ve ulusal sertifika kurslarına katılarak endüstriyel ve siyasi ilişkiler konusunda eğitim aldı. 12 yaşında babasını bir iş kazasında kaybetti. Çalıştığı şirket bu iş kazası nedeniyle ödemesi gereken tazminatı iki yıl geciktirdiği için ailece önemli bir maddi sıkıntı yaşadılar. Babasının bir iş kazasında ölümü ve karşılaştığı sorunlar onu çok etkiledi. Bu olayın etkisiyle, David Blunkett’ın dünyayı daha iyi yaşanabilir hale getirmek için üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme konusunda ant içtiği söylenmektedir.

                        David Blunkett 16 yaşında üniversitedeyken İngiltere İşçi Partisine girdi. İlk siyasi kariyerini genç yaşta yerel idarelerde çalışarak gerçekleştirdi. 1973-1977 yılları arasında Güney Yorkshire ilçesi konseyine seçildi. 1970-1988 yılları arasında Shefield şehir konseyi üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüttü. 1976-1980 yılları arasında Sosyal Hizmetler komitesi başkanlığı yaptı. 1983’de İşçi Partisi Ulusal Yürütme Komitesine seçildi ve bir yıl sonra bu komitenin başkanlığına getirildi.

                        David Blunkett 1987 yılında İngiltere parlementosuna milletvekili olarak girdi. 1988-1992 yılları arasında gölge kabinede sağlık bakanı olarak görev yaptı. Bu arada yerel idarede parti sözcüsüydü. 1994’ten 1997’de kazanılan genel seçimlere kadar gölge bakan olarak Eğitim Ve İstihtam Bakanlığı yaptı. Genel seçimlerde İşçi Partisinin iktidara gelmesi üzerine İngiltere hükümet kabinesinde ilk defa görme özürlü bir Eğitim ve İstihtam bakanı olarak atandı. Eğitim konusu Başbakan Tony Blair’in öncelikli hedeflerinden biriydi. David Blunkett sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesini, başarılı olan öğretmenlere ilave ücret ödenmesini sağladı. Özürlülerle ilgili okulların ödeneklerinde önemli artış sağlayarak eğitimde fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesine önemli katkıda bulundu. Özürlü öğrencilerin genel okullarda eğitim görmeleri önündeki engellerin tamamen kaldırılması için yeni yasal düzenlemelerin gerçekleşmesini sağladı. Özürlü haklarını insan haklarının bir parçası olarak görüyordu. Bu nedenle özürlü haklarının geliştirilmesiyle ilgili önemli projeleri hayata geçirdi. Ayrımcı uygulamalara son verilmesi yönünde etkin girişimlerde bulundu.

                        2001 yılındaki Genel seçimlerden sonra David Blunkett İçişleri bakanlığına atandı. Bakanlığı; İngiltere’de illegal yollardan gelen göçmen sorununun en yüksek düzeye çıktığı bir döneme rastlamaktadır. Bu konudaki yasal boşlukları kapatarak, göçmenlerin ingilizce öğrenmelerini zorunlu hale getirmek, yaşadıkları toplumla kaynaşmalarını sağlamak gibi tedbirlerle sorunun çözümünde önemli bir gelişme kaydetti. Ayrıca 11 Eylül terör olayından sonra İngiltereye giren ve terörüstlerle bağlantılı olduklarından şüphe edilen yabancıların göz altına alınmasını sağlayan yasal düzenlemelerin yapılmasını gerçekleştirdi. Polis teşkilatında reform, sokak suçlarıyla ve uluslararası terörle mücadele gibi konularda başarılı projeleri hayata geçirdi. Zorunlu ulusal kimlik kartı uygulamasını başlatarak sağladığı yenilikler nedeniyle Büyük Blunkett olarak anılmaya hak kazandı. İçişleri bakanlığı sırasında üzerinde durduğu konuların başında, yasaların etkin uygulanması, ulusal güvenlik, suçların azaltılması, ırkçılığın önlenmesi,  sivil hakların geliştirilmesi gibi konular vardı. David Blunkett’ın uzmanlık alanları Eğitim, istihtam ve ekonomi konularıdır. Bu konularda yüksek derecelerde ulusal sertifikalara sahiptir. İşçi Partisi Ulusal Komite başkanı olarak 1993 ile 1994 yılları arasında bir süre parti başkanı olarak da çalışmıştır. İşçi partisinde en çok sevilen aktif siyasetçilerden biridir. David Blunkett, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de  gözdesi olmuştur. Potansiyel bir parti lideri adayıdır. Kendisiyle yapılan bir mülakatta “İngiltere kör bir başbakana hazır olmalıdır” diyerek espiri yapmıştır. Politikacıların çoğunda eksik olan ikna edici, keskin, duygusal bir zekâya sahiptir.

David Blunkett meclis toplantılarına en son köpeği olan Lusy adlı rehber köpekle katılmakta ve kendi seçim bölgesi dahil her yere onunla birlikte seyahat etmektedir. Teddy, Offa, Ruby, Lusy, Saidie adlarında kullandığı rehber köpekler onun yaşamında önemli bir yere sahiptir. Yürümekten, deniz yolculuğundan, müzik ve şiirden hoşlanan David Blunkett üç erkek çocuk babasıdır. 1990’da eşinden ayrılmıştır. David Blunkett Sivil toplum örgütlerinde çalışmayı da ihmal etmemiştir. Ulusal Öğretmenler Derneği, Komu hizmetleri sendikası gibi örgütlerde aktif çalışmalar yürüttmüştür.

 İngiltere’de onun görme özürlü oluşu bakanlık yapıp yapamayacağı konusunda önemli sayılabilecek bir tereddüt ve tartışma yaratmamıştır. Toplantılar sırasında breyl yazıyla ve sesli kayıt cihazlarıyla not almakta ve yazılı konuşmalarını breyl yazıdan okuyarak yapmaktadır. Parlementodaki gün boyunca süren uzun toplantılardan, oturumlardan sonra elinde düzinelerce kasetlerle eve dönmekte ve akşamları bunlar üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca David Blunkett güçlü bir hafızaya sahiptir. Bir defasında parlementoda muhalefet sözcüsünün kendisine yönelttiği 11 soruya hiç not tutmadan tek, tek cevap verdiği söylenmektedir. David Blunkett görme eksikliğini diğer duyularını daha etkin kullanarak, alternatif teknikler geliştirerek ve teknolojik olanaklardan yararlanarak telafi etmeyi başaran bir kişidir.

Not: David Blunkett’ın 1995’te yazmış olduğu kendi hayatı sesli olarak da 6 kaset halinde İngiltere’de satılmaktadır. Fiyatı 36 Sterlin’dir. Ben bu kitabı henüz alıp dinleyemedim. Ulaşabildiğim başka kaynaklardan elde ettiğim bilgileri sizlere sunmak istedim. Bilgilerin yeteri kadar tatmin edici olmaması nedeniyle okuyuculardan özür dilerim.

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay