Altı Nokta Körler Derneği Logo
Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi

TÜM ANNELERİN “ANNELER GÜNÜNÜ KUTLU OLSUN


ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ KADIN MECLİSİ TÜM ANNELERİN “ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYOR!

Bizler yurdun dört bir yanından gelen Altınokta Körler Derneğinin üyesi, anne ve anne adaylarıyız.

Derneğimiz görme engelli kadınların sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmek amacıyla 2014 yılında Altınokta Körler Derneği Kadın Meclisini kurdu. 2015 yılından beri de 32 şubemizin delegelerinden oluşan kadın meclisimiz 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 kez toplanarak sorunlarını konuşuyor, çözümler üretiyor, kampanyalar düzenliyor.

13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde de Kadın Meclisi olarak yine bir aradayız. Kadına Karşı Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini konuşarak deneyimlerimizi arttırıyor ve güçleniyoruz.

Bizler, diğer kadınlar gibi çocuk doğurabiliyor, çocuklarımıza bakabiliyor ve onları toplumda saygınlığı olan etkin bireyler olarak yetiştirebilmek için çaba gösteriyoruz. Ancak bu çabamız toplum tarafından yok sayılıyor. Toplum bizim tek başımıza çocuğumuza bakabileceğimize , çocuklarımızı yetiştirebileceğimize inanmak istemiyor, bizleri çocuklarımızla birlikte gördüklerinde hala şaşırıyorlar.

Görme engelli anneler olarak bir araya geldiğimiz toplantılarda çocuklarımızın özellikle ilkokulda eğitim sürecine aktif bir biçimde katılabilmeleri ve başarılı öğrenci olabilmeleri gibi konularda sıkıntı yaşadığımızı bir kez daha fark ettik.

Özellikle ilkokul birinci sınıfta çocuklarımız okuma –yazma öğrenmekte sıkıntı yaşıyorlar. Çocuklarımız gereken desteği her zaman öğretmenlerden ve okul personelinden alamıyor. Varsa yakınlarımızdan, komşularımızdan destek alarak çocuklarımızın eğitim sürecine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ancak, yetersiz kalıyoruz. Bu yetersizlik Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülecek çalışmalarla giderilebilir. Ekonomik durumumuz yeterli olmadığından çocuklarımızı özel okullara gönderemiyoruz. Birçok görme engelli anne ve baba ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okullara göndermekte ve çocuklarının özel öğretmen desteği ile kolayca okuma-yazma öğrenmelerini sağlayabilmektedir.

 

 

Peki biz görme engelli anneler ne bekliyoruz ?

Özel okullara devam eden öğrencilere destek amacıyla devlet tarafından verilen katkı payı oranlarının anne ve/veya babası görme engelli olan çocuklar için arttırılmasını istiyoruz.

 

Görme engelli anne ve/veya babası olan çocukların devam ettiği devlet okullarında çocuklarımızın okuma-yazmayı kolayca öğrenebilmeleri için özel etüt saatlerinin konulmasını istiyoruz.

 

Eğitim herkesin kullanması gereken temel bir haktır. Toplumda eşit bireyler olabilmemiz için görme engelli anneler olarak çocuklarımızın diğer çocuklarla eşit koşullara ulaşabilmesi için haklarımıza sahip çıkıyoruz

 

Konuya dikkat çekerek Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin bu konuya ilişkin çalışmalar başlatmasını istiyoruz.

 

Eşit olmayan koşullarda çocuk yetiştiren görme engelli anneler ile tüm annelerin anneler günü kutlu olsun. 13 Mayıs 2017

 

Engelliyiz, Anneyiz, Her Yerdeyiz.

   Psikolog Şule Sepin

Kadından Sorumlu Genel Başkan Yrd.

Haberler


Geçmiş Olsun Türkiye

Detay

Çelenk fotoğtrafı, üzerinde altınokta körler derneği yazıyor

33. Olağan Genel kurul Sonucu

Detay

Mutlu yıllar yazan yeni yıl kutlama fotoğrafı

Mutlu Yıllar

Yeni yılınızı içtenlikle kutlar; sağlıklı, mutlu, başarılı ve sevgi dolu bir yıl yaşamanızı dileriz.

Detay

etkiniz ab propgramı afişi

Engelli Kadınların Hak İhlalleri Raporu

Detay

Çalışma Yaşamında Engelli Kadınlar ve Mobbing Çalıştayı

1950 yılında kurulmuş olan ve 33 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Detay

LC Waikiki’den Dünyada Bir İlk

LC Waikiki, Görme Engelli Bireyler İçin LCW Sense Uygulamasını Hayata Geçirdi

Detay